loading...

Uważaj na produkty firmy Apple sprzedawane przez Amazon

0 6

Federalna Komisja Handlu bada umowę Amazona zawartą z Apple na sprzedaż iPhone’ów. Jest to wyraźny sygnał, że agencja zwiększyła nadzór nad gigantem technologicznym.
John Bumstead jest jednym ze sprzedających odnowionych produktów Apple. W zeszłym miesiącu na Facebooku ogłosił on, że około siedmiu prawników i ekonomista z FKH przeprowadzili z nim wywiad na temat jego umowy. Przeprowadzono go w grupie sprzedawców Apple. Narzekali oni na to, że zostali zmuszeni do zaprzestania sprzedaży swoich odnowionych produktów na Amazonie.

FKH i Departament Sprawiedliwości zwiększają kontrolę nad największymi firmami Doliny Krzemowej. Facebook niedawno ujawnił, że FKH bada rożne przedsiębiorstwa. W tym samym tygodniu natomiast Departament Sprawiedliwości ogłosił szeroki przegląd firm. Celem takiej kontroli ma być sprawdzenie, czy firmy technologiczne nie wykorzystują swojej pozycji, aby pozbyć się mniejszej konkurencji. FKH i Amazon odmówiły komentarza. Apple również nie zareagowało na prośby o opinię.

Amazon ogłosił w listopadzie zeszłego roku, że będzie sprzedawał najnowsze modele iPhone’ów, iPadów, komputerów Mac, Apple Watch i Apple TV na swojej stronie internetowej. Miał on także sprzedawać markowe akcesoria i słuchawki od spółki zależnej Apple Beats. Przed podpisaniem umowy Amazon sprzedawał tylko starsze modele iPhone’ów.

Amazon w 2015 r. przestał sprzedawać urządzenie do strumieniowego przesyłania multimediów Apple TV.  Nie było ono łatwo kompatybilne z usługą wideo giganta handlu elektronicznego. Amazon wykorzystał tym swoją pozycję jako największego na świecie sprzedawcy online do promowania własnych produktów.
Natomiast w 2016 r. Apple złożyło pozew przeciwko Amazonowi. Firma twierdziła, że sprzedawca internetowy sprzedaje ich podrobione produkty w swoim sklepie.
John Bumstead skarżył się mediom, że Amazon usunął z witryny informacje o odnowionych produktach Apple. Efektem tego miałoby być wypychanie małych, niezależnych sprzedawców urządzeń ze sprzedaży.

Krystian Mikołajczyk
Krystian Mikołajczyk
Branża IT i technologia to mój chleb powszedni. Moją wiedzę w temacie e-commerce poprzedza 7 letnie doświadczenie. Realizowałem projekty w różnych modelach biznesowych. Od kilku lat pogłębiam wiedzę w zakresie nowoczesnych form sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *