loading...

Nowe roboty Amazona – Innowacja i postęp technologiczny w magazynach giganta

1 1

Amazon, jeden z największych sprzedawców online na świecie, wprowadził nowe maszyny w kilku swoich magazynach w Stanach Zjednoczonych, które skanują i pakują przedmioty do wysyłki dla klientów.
Firma rozpoczęła dodawanie maszyn – znanych jako CartonWrap i produkowanych przez włoskie CMC – do wybranych magazynów i rozważa rozszerzenie wdrożenia.
W jednym z centrów sortowania Amazon w Denver w stanie Kolorado, pomarańczowe roboty wielkości mniej więcej dużej walizki pracują pełna para.
Przenośniki taśmowe na wierzchu robotów wyglądają jak mini bieżnia i dostarczają paczki do setek zsypów w magazynie.
Pracownicy Amazona polegają na oprogramowaniu do prowadzenia najnowszych robotycznych jednostek napędowych firmy, które pomagają szybciej dostarczać przesyłki do klientów.

Maszyny mogą podobno zastąpić co najmniej 24 zadania w każdej lokalizacji, w której są zainstalowane. Zainstalowane we wszystkich 55 amerykańskich centrach realizacji Amazon mogą zastąpić 1300 pracowników ogółem.

Amazon rozszerza swoje działania związane z automatyzacja magazynów, które poprzednio koncentrowały się na robotach naziemnych pomagających zwykłym pracownikom.
W 2012 r. Amazon zakupił Kiva Systems, producenta robotyki magazynowej, a następnie wdrożył swoje technologie w szerokiej sieci magazynów.

Roboty te służą do transportu palet z zapasami z jednego miejsca do drugiego. Co ważniejsze, są one zaprojektowane tak, aby współpracowały z ludzkimi pracownikami magazynów – pracownik musi umieszczać przedmioty na robocie.

Postępy Amazona zmierzające do wdrożenia maszyn CartonWrap sygnalizują rozszerzenie prac związanych z automatyzacja magazynów w celu stworzenia tańszego i wydajniejszego łańcucha dostaw.
Maszyny mogą pakować 600-700 skrzynek na godzinę, czyli około 4-5 razy szybciej niż zwykły pracownik. Ponadto, Amazon podobno spodziewa się odzyskać koszty początkowe maszyn – każdy kosztuje około 1 miliona dolarów – w mniej niż dwa lata.

Firma ogłosiła, ze zapłaci pracownikom do 10 000 USD, aby zrezygnowali z pracy i założyli własne firmy dostawcze w ramach programu „Delivery Service Partners”.

Wraz z rosnącymi kosztami wysyłki i niedawna obietnica darmowych dostaw na następny dzień dla członków programu Prime, Amazon prawdopodobnie zwrócił się w stronę rosnącej automatyzacji magazynów, aby uzyskać jak największy krótkoterminowy zwrot z inwestycji.
Kompletowanie zamówień i ich pakowanie, są procesami logistycznymi, które można w łatwy sposób zautomatyzować. Nic dziwnego, ze własnie w tym kierunku Amazon koncentruje swoje wdrożenie robotyki w magazynach.

Jednakże ostateczna dostawa przesyłek do klientów stanowi poważne wyzwanie dla automatyzacji i nadal wymaga znacznej siły ludzkiej. Dlatego Amazon zdecydował się zautomatyzować w obszarze, w którym może od razu czerpać korzyści.
Czas pracy ma tu zasadnicze znaczenie, ponieważ rosnąca sprzedaż, zwiększa kwartalne koszty wysyłki Amazona z roku na rok. Niedawna obietnica firmy dotycząca wysyłki w następnym dniu, jako standardowej opcji wysyłki dla programu Prime Awards, zwiększyła presje jeszcze bardziej.

W pierwszych sześciu miesiącach pracy robotów w centrum sortowania w Denver w październiku 2018 r. pokonały one ponad 1,5 miliona mil.
Amazon planuje kontynuować wdrażanie programu w innych amerykańskich centrach sortowania jeszcze w tym roku.

Poniżej film przestawiający pracę robotów:

Krystian Mikołajczyk
Krystian Mikołajczyk
Branża IT i technologia to mój chleb powszedni. Moją wiedzę w temacie e-commerce poprzedza 7 letnie doświadczenie. Realizowałem projekty w różnych modelach biznesowych. Od kilku lat pogłębiam wiedzę w zakresie nowoczesnych form sprzedaży.

1 thought on “Nowe roboty Amazona – Innowacja i postęp technologiczny w magazynach giganta

  1. Avatar Elka pisze:

    Ciekawy artykuł. Interesujący blog.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *